FORGOT YOUR DETAILS?

هوشمند سازی ساختمان ها به وسیله تجهیزات BMS

by / پنج شنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۷ / Published in تازه های علم و فناوری
Product smart bms 280x187 - هوشمند سازی ساختمان ها به وسیله تجهیزات BMS هوشمند سازی ساختمان ها به وسیله تجهیزات BMS gif base64 R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw

BMS مخفف Building Management System است و‏ سیستمی است که صاحب یا مسئول یک ساختمان به وسیله اون و از طریق یک رابط که می تونه کامپیوتر‏، موبایل، تلفن یا اینترنت باشه، وضعیت ساختمان را از لحاظ سرمایش و گرمایش، روشنایی، کنترل تردد و اعلام حریق را مدیریت، کنترل و برنامه ریزی کند.   گذشته BMS اولین ‏سیستمهای مدیریت ساختمان (BMS‏) در اوایل سال۱۹۷۰ معرفی شدند طرح اولیه هوشمند سازی از دانشگاه میشیگان ایالات متحده امریکا شروع شد و در ساختمانهای دانشگاه آریزونا در سال ۱۹۹۵ اجرا گشت. هدف از هوشمند سازی ساختمانهای دانشگاه این بود که بتوان کلیه سیستم ها را از قبیل تهویه مطبوع، اعلام حریق، اعلام سرقت، روشنائی، دوربین های نظارتی، برق اضطراری، هشدار دهنده ها وکنترل ورود و خروج را از طریق شبکه اینترنت کنترل نمود.   BMS های امروزی شامل ۴ زیر سیستم می شود:

 • سیستم کنترل سرمایش و گرمایش (HVAC)
 • سیستم کنترل روشنایی (Lighting Control)
 • سیستم کنترل تردد و امنیت (Access Control)
 • سیستم اعلام حریق (FAS)
 • سیستم کنترل سرمایش و گرمایش (HVAC) می تواند با توجه به وضعیت دما و برنامه داده شده، و با توجه به حضور فرد، ‏تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و حتی پرده ها و پنجره ها را با سوئیچینگ اتوماتیک ON/OFF کنترل کند.
 • سیستم کنترل روشنایی (Lighting Control):

حتما می دانید که ‏بیشترین مصرف انرژی در ساختمان توسط سیستم روشنایی بوجود می آید که با هوشمند سازی این سیستم می توانیم از اتلاف انرژی تا حد زیادی جلوگیری کنیم. !ین عمل با ترکیب روشنایی روز و روشنایی مصنوعی به بهترین نحو و خاموش کردن چراغها در زمان بدون مصرف بوجود می آید. به این صورت که چراغ های هر قسمت از ساختمان بصورت اتوماتیک و با حضور فرد در آن و با توجه به میزان روشنایی محل روشن می شوند و تا وقتی که فرد در این فضا حضور داشته باشد روشن باقی می مانند و پس از خروج، به صورت اتوماتیک خاموش می شوند. نکته قابل توجه اینکه در هر قسمت از ساختمان که نیاز داشته باشید می توانید روشنایی را از حالت اتوماتیک خارج کنید.

 • با سیستم کنترل تردد و امنیت (Access Control) در صورت ورود فرد غیر مجاز به ساختمان، دستگاه ضمن به صدا درآوردن آژیر خطر، بصورت خودکار با شماره هایی که از قبل وارد دستگاه کرده اید تماس می گیرد.در این سیستم می توانید از صفحه مانیتور، از تلفن همراه، با کارت و یا از اینترنت دزدگیر را فعال و غیر فعال کنید و یا هر یک از درب ها را قفل و باز کنید.
 • همچنین برای فعال و غیر فعال کردن دزدگیر دیگر نیازی به ریموت کنترل نیست! با توجه به اینکه در زندگی امروزی یک فرد ممکن است چندین ریموت به همراه داشته باشد مثل ریموت اتومبیل، شرکت و … یکی از مشکلات استفاده از دزدگیر یا درب باز کن در ساختمان، حمل ریموت آن است که با این سیستم جای ریموت را بسیاری از وسایلی که در دسترس دارید می گیرند.
 • سیستم اعلام حریق (FAS): با بروز آتش سوزی، سیستم اقداماتی نظیر قطع گاز ورودی، قطع سیستم روشنایی اتوماتیک، راه اندازی سیستم اطفاع حریق و تماس با شماره های وارد شده را انجام می دهد. یکی از مواردی که در پیاده سازی این سیستم باید رعایت بشه اینه که بکارگیری سیستم های مدیریت ساختمان باید فاقد پیچیدگی های فنی باشد و به سادگی توسط کاربر اشتفاده شود، امروزه اغلب تولید کنندگان سیستم های مدیریت ساختمان، نرم افزار های گرافیگی کاربرپسندی را جهت کنترل سیستم ها ارائه می دهند. که استفاده آسان از این نرم افزارهای گرافیکی با مانیتور لمسی کامل می شود.سیستم BMS یک سیستم کنترلی است و اگر بخواهیم کمی تخصصی تر وارد بحث سیستم های کنترلی بشیم، به طور کلی یک سیستم کنترلی شامل سه بخش اصلی سنسور (Detector)، کنترلر و یک وسیله کنترل کننده (Actuator)است.برای توضیح بیشتر برای نمونه، در اینجا تصویر سمت راست یک detector حریق هست و تصویر سمت چپ یک Actuator شیر گاز؛ این دتکتور حریق در صورت حس کردن دود یا آتش، پیام را به کنترلر می فرستد و کنترلر در صورت وجود برنامه قبلی تعریف شده، پیام رو به اکتوتور شیر گاز می فرسته و شیر گاز بسته می شود.
 • سادگی کار با سیستم
 • بنابراین هر چیزی را که در ساختمان می توانید فکرش را بکنید اتوماتیک شده و یا از طریق صفحه لمسی قابل کنترل است مثل قطع شیر گاز، باز کردن پرده ها و …

هدف اصلی به کار گیری BMS‏ در یک ساختمان، بهره گیری از مزایای اقتصادی و کاهش مصرف انرژی و ایجاد فضای امن و آرام در آنهاست.   مزایای BMS چه هستند سیستم BMS برای سه نوع شخص مزایا دارد. برای صاحب ساختمان، مدیر تاسیسات و ساکنین ساختمان از جمله ‏مزایا برای صاحب ساختمان می توان به این موارد اشاره کرد

 1. با استفاده بهینه از تجهیزات، عمر مفید آنها افزایش می یابد.
 2. بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
 3. کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات و عدم نیاز به پیمانکار دائمی ساختمان.
 4. ارزش افزوده ساختمان (در هنگام فروش ساختمان و یا بهای اجاره بالاتر)
 5. صورتحساب جداگانه سرویس ها برای مستأجرین.
 6. مزایا برای ساکنین ساختمان یا ‏‏مستأجرین
 1. کنترل شرایط آسایش درونی مخصوصا کنترل دما
 2. امکان کنترل جداگانه قسمت های مختلف و اتاق ها
 3. نظارت بر مصرف انرژی
 4. افزایش بازدهی کارکنان
 5. کنترل ساختمان از راه دور توسط سیستمهای ارتباطی متداول در دنیا است به اینصورت که با وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور میتوان از هر مکانی بر ساختمان احاطه داشت.
 6. مزایا برای مدیریت تاسیسات
 • برنامه ریزی زمانی
 • با توجه به یکپارچه سازی مدیریت تاسیسات و سیستم های مختلف در ساختمان، تمام تجهیزات بصورت هماهنگ کار کرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بین می رود.
 • با استفاده از مانیتورینگ وضعیت تجهیزات، پرسنل تعمیراتی ساختمان میتوانند خیلی راحت توسط آلارم ها برای ترمیم سیستم، اطلاع حاصل کرده و اقدام نمایند
 • طرح و شماتیک کلی از تجهیزات همراه با مستندات به طور مطلوب.

و اما قیمت و هزینه هزینه پیاده سازی BMS در ابتدا ممکن است زیاد به نظر برسد اما پیاده سازی این سیستم، باعث ‏بازگشت سرمایه خواهد داشت: ‏هدف اصلی استفاده از سیستم BMS‏ در یک ساختمان، ذخیره سازی انرژی و مصرف صحیح و بهینه از امکانات می باشد، که نتیجه این هدف علاوه بر ذخیره سازی انرژی، بازگشت سرمایه اولیه که صرف اجرای BMS‏ شده است می گردد. با ذکر چند مثال کاربردی طریقه صرفه جویی در مصرف انرژی را شرح می تونیم شرح بدیم:

 1. ‏در اکثر اداره جات و سازمانها کارمندان برای مصرف درست اهمیتی قائل نیستند مثلأ وقتی کارمندی محل کار خود را ترک می کند حتی اگر بازگشت وی زمان زیادی طول بکشد سیستم تهویه و روشنایی خود را همچنان روشن ترک می کند. در ساختار BMS‏ در صورت عدم وجود کسی در محل بصورت خودکار و پس از طی زمانی، سیستم به حالت حدا قل مصرف سوئیچ می کند تا دوباره شخص به محل کار خود بازگردد.
 2. ‏در ساختمانهای بزرگ اداری ساعت ۷‏ صبح تمام سیستم تهویه و روشنایی کل ساختمان روشن می گردد در صورتی که ممکن است افرادی در مرخصی یا ماموریت بوده و یا با تاخیر به محل کار بیایند که در این صورت انرژی بیهوده مصرف می گردد. در ساختار BMS‏ تا فرد کارت حضور و غیاب را در ورودی می کشد سیستم تهویه روشنایی اتاق او فعال‏می گردد، و بدین صورت از مصرف بیهوده جلو گیری می گردد.
 3. ‏در هواساز ممکن است دمای مطلوب را بتوان از هوای محیط بیرون تامین نمود بدون اینکه نیاز به فعالیت هواساز باشد.که اگر مدیریت و کنترل وجود نداشته باشد با اینکه محیط بیرون جوابگوی سیستم می باشد ولی همچنان هواساز نیز در حال‏کار است که نتیجه عدم استفاده صحیح از انرژی می باشد.

‏قابلیتهای بسیار دیگری نیز برای سیستم می توان مثال زد که ذکر مثالهای فوق فقط بخشی از نحوه ذخیره سازی انرژی را شامل می شد .   ‏بحث دیگری که در بازگشت سرمایه نقش دارد مصرف بهینه از امکانات می باشد که باعث افزایش عمر تجهیزات می شود: مثلا در سیستم تاسیسات مکانیکی با تقسیم زمانهای کارکرد بین تمام اعضای یک مجموعه (مثل مجموعه پمپ های سیرکولاسیون) فشار کاری بین همه اعضا تقسیم می شود. و ضمن اینکه از غیر فعال ‏بودن یک بخش از مجموعه بطور دائم جلو گیری می کند که خود باعث بهتر عمل کردن تمام مجموعه می گردد.   با توجه به مطالب ذکر شده و آمارهای بدست آمده از پروژه های اجرا شده بر اساس ساختار BMS‏ بطور میانگین در بحث ذخیره سازی انرژی حدود ۲۵ ‏الی ۳۰‏درصد کاهش مصرف وجود داشته است و بازگشت سرمایه در اثر استفاده از ساختار BMS ‏ در حدود ۲٫۵ ‏الی ۳ سال ‏امکان پذیر می باشد.   ‏مسیر حرکت BMS‏ در آینده چگونه است BMS هم از نظر نرم افزاری و هم سخت افزاری در حال توسعه است. اما ‏بیشترین تغییرات مهم که در صنعت BMS‏ اتفاق افتاده است، از نظر نرم افزاری بوده است. سازندگان همواره در جستجوی راه هایی برای استفاده هر چه بیشتر از اطلاعاتی هستند که هم اکنون در سیستم ها در دسترس آنها قرار دارد. همچنین نرم افزار ها در آینده به سمت سیستم های خبره پیش می روند. یکی از مسیرهای آینده BMS یکپارچه شدن سیستم ها است ‏ساختمان ها در حال حاضر از سیستم های مستقل استفاده می کنند که این سیستم ها شامل مدیریت انرژی، آتش نشانی، امنیتی، روشنایی و تعمیر و نگهداری تاسیسات میشود. اغلب اوقات نیاز به جمع آوری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات میان سیستم ها مطرح می باشد. به اشتراک گذاشتن اطلاعات به کمک یکپارچه کردن سیستم ها، هزینه های عملیاتی و تاسیساتی را کاهش داده و از طرفی راندمان ساختمان را بهبود می بخشد و باعث افزایش کارایی کارکنان می شود سیستم های خبره (ویژه) ‏این سیستم ها یک فرایند تشخیص خودکار هستند. بر اساس آنچه که حقیقت دارد و اتفاق افتاده است این سیستم ها می توانند کاربران را از طریق روش هایی برای حل مشکلات راهنمایی کنند.

 • مسیر BMS در آینده از نظر توسعه سخت افزاری شامل توسعه سیستم های بیسیم می شود:

در تکنولوژی بی سیم، ‏پتانسیل فوق العاده ای وجود دارد مانند سنسور های بی سیم و مانیتورینگ بی سیم که این امکان را فراهم می کند تا سیستم های یک ساختمان از طریق کامپیوترهای مرکزی با یکدیگر بدون کابل در ارتباط باشند.   نتیجه گیری ‏امروزه BMS، به یکی از گریز ناپذیر ترین شاخه های علمی، تحقیقاتی و اجرایی در ساختمانها به منظور نظارت اتوماتیکی و کنترل تاسیسات تبدیل گردیده است. همچنین با توجه به کمبود منابع انرژی در سطح جهان، اهمیت مصرف بهینه سوخت بیش از پیش مورد توجه است. شرکت مبتکران پیشرو صنعت در نظر دارد در این حوضه فقط به نصب و طراحی و پیاده سازی بپردازد.

TOP